Tüm Üyelere ve Ziyaretçilere Forumda İyi Vakit Geçirmelerini Dileriz.
Tüm Paylaşımlarla, İsteklerinizle , Sorularınızla Daima Yanınızdayız.

Resimler İçin SEO Çalışması

Konu Sahibi: Morningstar, Kategori: SEO, 0 Yorum, 515 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yönetici
Yönetici
*******
348
Mesajlar
347
Konular
0
Rep Puanı
09-02-2020, Saat: 19:14
#1
Resimler İçin SEO Çalışması

Bir web sitesinin hızlı olması kullanıcılar kadar arama motorları için de önemlidir. Bunu site hızının SEOya etkisi başlıklı yazımızda detaylı olarak anlatmıştık. Resim optimizasyonu yaparken SEO çalışmalarınıza olumlu yönde etki yaratması adına sizlere önerilerimizi sunuyoruz. Dikkat edilmesi gereken konularda detaylı açıklamalarımıza yer vererek siz değerli okurlarımıza resim optimizasyonuna dair önemli bilgilerin yer aldığı içeriğimize göz atmaya başlayalım.
Resimlerin Adlandırılması
Görseller Google’de arama yapan kullanıcılar ilgili sonuç hakkında en hızlı ve anlamlı görsellere erişmek ister. İşte tam bu aşamada görsellerin doğru bir şekilde adlandırılması hedef kitlenin aramalarında yer almanızı sağlayacaktır. Çünkü arama motoru botları görselleri anlamlandıramaz. Bunun için site sahibinin görseli isimlendirirken anlamsız bir isimlendirme yapmak yerine anlamlı Google’a anlatan bir şekilde isimlendirmelidir. Örneğin erkek spor ayakkabı hakkında arama yapan bir kullanıcıya sunulacak görsellerin adlandırması IMG123.jpg şeklinde değil, erkek-spor-ayakkabi.jpg şeklinde olmalıdır.
Açıklayıcı Alt Metinler Kullanılması
Alt metinler, bir görüntüyü metin olarak açıklar. Ayrıca bu metini kullanmanız durumunda resmin altında kullanıcıya anlamlandırılmış bir mesaj niteliğinde sunma şansına sahipsiniz. Bu metinler görsel adlandırılması ile başlayan alt metin kullanımı ile devam eden, arama motoru botlarına görselin ne anlama geldiğini belirten çalışmalardan biridir. Alt metinleri kod yapınızda HTML etiketleri arasında kullanmalısınız.

Resimlere Boyut Etiketleri
Web sitelerinde yer alan resimler, xhtml veya css kaynaklı boyutlandırılırlar. Bunların dışında xhtml kaynaklı resimler için hiçbir ölçü tanımlaması yapılmamış da olabilir. İşte bu gibi resimlerin yüklenmesi, ölçüsü olan resimlere oranla daha yavaş gerçekleşir. Web tarayıcıları hiçbir ölçü bilgisi girilmeyen resimlerde, öncelikle resimi tam boyutta açar, sonra orjinal boyutuna getirir. Bu işlem saniye veya saliselerle ifade edilse de 100 lerce resim barındıran  sitelerde büyük zamanlara denk gelmektedir.
[Resim: resimlerin-sikistirilmasi-300x232-1.jpg]
Bu sebeple xhtml kaynaklı kullanılan resimlerde height="100" width="100" şeklinde resim boyutları belirtilmelidir ki tarayıcılar resimleri ve boyutlarını daha hızlı okuyarak kullanıcıya daha hızlı göstersin.
Resimlerin kalitesi genellikle baskı ve web olarak belirlenir. Bu kaliteye göre resimlerin boyutları küçültürek çok daha hızlı yüklenmesi sağlanabilir. Öyle ki, sıkıştırılan 10 resim sıkıştırılmamış 1 resime denk düşebilmektedir. Resimleri Photoshop gibi programlarla kalite düzeyi veya çözünürlük düzeyi küçültülerek, boyutları azaltılır ve web ortamında daha hızlı yüklenmesi sağlanır.
Resimlerin sıkıştırılması online olarak çeşitli siteler ile de mümkündür. Bunlardan bir tanesi Dynamic Drive sitesidir.
Resim Boyut Optimizasyonu
Sitelerde kullanılacak resimler genellikle orjinal boyutunda kullanılmazlar. 400x400 pixellik bir resim 100x100 pixellik bir alanda küçültülerek kullanılır. Ancak resimin gerçek kaynağı 400x400 pixellik bir resimdir. Dolayısıyla hangi boyutlarda kullanıldığı önemli olmadan orjinal çözünürlüğüne göre çağırılır. Dolayısıyla Kullanılması gereken yerde daha büyük bir boyutlu resim olmuş olur. Bu sebeple, Resimleri, kullanacağımız gerçek alanın ölçülerine göre boyutlayarak kullanmakta fayda var.
Resim Formatı
Jpg, png ve gif gibi resim formatları amaçlarına göre farklı yerlerde kullanılabilirler. Formatlar farklı sıkıştırma tekniklerine göre boyutları farklılıklar gösterir. Bu konuda kendi deneyimlerime göre tavsiyelerim, Eğer web üzerinde kullanılacak bir resim ise, kalite düzeyi 60 da olan bir jpeg, şeffaf bir resim olacaksa 8 bitlik png, animasyon olacaksa gif tercih ederim. Yapılan testler sonucunda jpeg formatı fotoğraflar gerçekçi görüntüler için kullanılırken, png formatı çizgi resimler, metin ağırlıklı resimler ve az renk içeren resimler için kullanılır.
Resimlerin Url Yapısı
Resimlerin kaynak kod içerisinde sahip olduğu url yapısı da sitenin hızlanmasında az çok etkilir. Bu konuda aslında direk resimlerle alakalı olmasa da, resimlerde de dikkat edilmesi gereken bir hususa değineceğiz. Web sitelerinde resimlerin xhtml kaynaklı kullanımı genel olarak aşağıdaki örnekteki gibidir.

yerine, ana dizine yakın resim klasörü oluşturup resimleri içerisine atıyoruz ve url yapısında site adresini yazmayarak oldukça fazla sayıda karakter tasarrufu yapıyoruz.

url yapısını kullanıyorum, aynı şekilde resimi çağırıyoruz. 100 lerce resimde bu yöntem uygulandığında fazlaca karakter tasarrufu ile kaynak kodunuz sadeleşmiş ve siteniz hızlanmış olacaktır.
Css Sprite Tekniği
Css sprite tekniği, xhtml kaynaklı resimlerin birleştirlerek tek bir resim olmasını ve css kaynağına taşınarak hızlı bir şekilde gösterilmesini esas alır. Bu şekilde hem kaynak kod büyük ölçüde azalmış olur hem de onlarca resim 1 resim şeklinde çağırıldığı için sorgu sayısı azalmış olur. Bu sebeple hem hız hem de SEO da katkı sağlar.
Aşağıda yer alan 2 site ile, kod bilgisine gerek kalmadan css sprite işlemini web sitelerinize uygulayabilirsiniz.

[Resim: imza.png]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
SEO İçin İçeriksel Link Building Morningstar 0 565 09-02-2020, Saat: 19:38
Son Yorum: Morningstar
Zayıf İçerikleri Tespit Etmek İçin 5 Yöntem Morningstar 0 491 09-02-2020, Saat: 19:21
Son Yorum: Morningstar


[-]
Etiket
seo çalışması i̇çin resimler

Hızlı Menü: