Tüm Üyelere ve Ziyaretçilere Forumda İyi Vakit Geçirmelerini Dileriz.
Tüm Paylaşımlarla, İsteklerinizle , Sorularınızla Daima Yanınızdayız.

JavaScript Nedir? Javascript Hakkında Tüm Bilgiler

Konu Sahibi: Morningstar, Kategori: JavaScript, 0 Yorum, 351 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yönetici
Yönetici
*******
348
Mesajlar
347
Konular
0
Rep Puanı
12-04-2020, Saat: 00:44 (Son Düzenleme: 12-04-2020, Saat: 00:49, Düzenleyen: Morningstar.)
#1
JavaScript Nedir? Javascript Hakkında Tüm Bilgiler

İlk olarak 1997 yılında Netscape firması çalışanı Brandon Eich tarafından geliştirilen JavaScript ECMA standartına sahiptir. Günümüzde bazı yazılım toplulukları tarafından geliştirilmesi ve bakım işlemleri devam etmektedir. Java ile Javascript isim benzerliğine sahip olması bakımından birbirleri ile karıştırılmamalıdır. Teknik olarak aralarında önemli farklar bulunmaktadır.

JavaScript, genellikle web tarayıcıları tarafından kullanılmakta olan bir betik dili şeklinde tanımlanır. Node.js tarzı platformlar sayesinde de JavaScript sunucular tarafında yaygın olarak kullanılmaktadır. JavaScript ile yazılmış olan istemci tarafı, betikler sayesinde tarayıcının kullanıcıyla etkileşime girmesi, tarayıcının kontrolünün sağlanması, senkron olmayan bir şekilde sunucu ile iletişimde bulunulması ve web sayfası içeriğinin değiştirilme işlemleri gibi işlevler sağlanmaktadır. JavaScript, Node.js gibi platformlar sayesinde sunucu tarafında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

[Resim: javascript1.png]

Günümüzde web sayfalarının tasarımlarında, web sayfalarının görünümlerinin kusursuza yakın bir güzellikte sunulmasına, işlevselliğin ve dinamikliğin arttırılması amacıyla yaygın olarak JavaScript kullanılmaktadır. İçerisine HTML kodu gömülü olan JavaScript, programlama dillerinde mevcut olması gereken tüm özelliklere sahiptir.

Kolay Anlaşılırlığı ile Kendi Tasarımlarınızı Yapımı
JavaScript, küçük bir dile sahip olmasına karşın çok esnektir ve geliştiriciler bu konuda, JavaScript çekirdeğini temel alarak çok fazla araç geliştirmiştir. Bu araçlar kullanılarak zaman harcanması gereken pek çok sorunu çok az efor harcayarak çok kısa bir sürede çözebilmenin yolu bulunmuştur. JavaScript'i kullanarak aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilme fırsatınız vardır. Kayar resim menüleri, yazı stilleri ve yazı renklendirmesi gibi küçük şeylerden başlayıp, devasa fotoğraf galerileri, harika arayüz tasarımları ve tek düğmeye tıklamaya verilecek animasyonlu cevaplara kadar her şeyi yapabileceksiniz. Hatta, yazılım dilini iyice öğrenip anlamaya başladığınızda iki Boyutlu ve üç Boyutlu oyunlar ve veritabanı kullanabilen uygulamalar yapabileceksiniz.

[Resim: javascript2.png]

JavaScript, Netscape firması tarafından C dili ana esin kaynağı olınarak yazılmıştır. Yazılma amacı Html’in sahip olmadığı birtakım özelliklerin web sayfalarında kullanılmak istenmesinden kaynaklanmaktadır. Ziyaretçiler ile etkileşim gibi önemli olan konularda HTML’in eksiklerini tamamlayıcı baz seçeneklere ihtiyaç duyulması sonucunda Netscape firması bu konuya ciddi önem vermiş, JavaScript script dilini internet alemine kazandırmış ve büyük bir başarı sağlamıştır. Programı kullanmayı öğrenirken öncelikle küçük adımlarla başlamalı ve daha sonra ilerlenmesi gerekmektedir. Çünkü Javascript CSS'ye göre daha karmaşk bir yapıdadır.İçerisinde bulunan querySelector() fonksiyonu ile CSS'de seçicilerle yapılan işlemin aynısı kullanabilir, tarayıcınızda değişiklikler yapabilirsiniz.

Netscape ve Internet Explorer Tarayıcılarında JavaScriptin Durumu
JavaScript kodundaki anlayışları farklı olan Netscape ve Internet Explorer tarayıcılarının bu konuda işleyişi farklıdır. Bunun nedenini açıklamak gerekirse, Netscape JavaScript dilini hazırladığında Microsoft‘un bu dilin gerekli özelliklerini ve yazılım tarzını tam anlamıyla Internet Explorer’a eklemeden kendi yazım kurallarını belirlemesidir. Bu yüzden JavaScript kodu yazıldığı sırada, bu iki tarayıcının yazlım dili özelliklerini de göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

JavaScript Dilinde Değişken Kullanımı
Değişken, proglamlama dilinde bulunan en önemli veri yapılardan biri olarak tanımlanabilir. Değişkenin adı ve değişkenin değeri olarak ikiye ayrılmaktadır. Değişkenin adı için, bir takım uyulması gereken, JavaScript isimlendirme yönergeleri mevcuttur. Değişken adı, herhangi bir JavaScript'te bulunan anahtar sözcüğü olarak belirlenmiş, bir deyim adı, operatör adı, fonksiyon adı ve buna benzer kelime grupları gibi aynı olmamalıdır. Değişken adı, mutlaka bir harfle başlamalıdır. Değişken adı, en fazla 255 karakter uzunluğunda olmalı, değişken adında kullanılacak harfler İngiliz alfabesinden seçilmelidir. Bunun yanında değişken adı için rakamlar, semboller ve alt çizgi karakterleri kullanılabilir. Değişken adı yazılırken içerisinde boşluk kesinlikle bulunmamalıdır. Son olarak, değişken adı için özel karakterler kullanılamaz.

[Resim: javascript3.png]

JavaScript dilinde büyük-küçük harf ayrımı vardır. JavaScript bu harf ayrımını yaptığı için değişkenlerin her biri farklı bir değişkeni göstermektedir. JavaScript'te çoğu zaman değişkenler, bir ifade içerisinde kullanılmadan önce, var deyimi kullanılması ile programa bildirilir. Var deyimi ile, değişkenleri için bildirimde bulunulması sağlanır. Bu deyimiyle bildirimde bulunurken, istenilirse değişkenlere ilk değer atamasının yapılması da sağlanabilir. 

Web Programlamada Yorum Satırları Kullanılması
C dilini ana esin kaynağı olarak kullandığı için JavaScript'te de /* ve */ sembolleri arasına, yorum yerleştirme veya açıklama yerleştirme tekniği aynı şekilde uygulanabilir. Ayrıca JavaScript'te // sembolleri ile başlayan ve tek satırlık olabilecek şekilde yorum ifadeleri de kullanılabilir.

JavaScript'te Matematiksel İşlemlerin Yapılması
Bildiğimiz matematiksel işlem sırası ile aynı sıralamayı takip eden JavaScript işlem mekanizması, () önce parantez içerisindeki işlemleri gerçekleştirir. Daha sonra ise, * çarpma, / bölme ve % yüzdelik hesaplamalarını gerçekleştirir. Bunlar eşit öncelikli işlem sıralamalarıdır. Yani kodlamada ardı ardına bu işlemlerden bir çok mevcut ise önceliği kendi aralarında soldan sağa doğru gerçekleştirir. En son olarak işlemlerde + toplama ve - çıkarma işlemlerini yapan sistem, bu işlemlerden ardı ardına mevcut ise kendi aralarında önceliği soldan sağa doğru yaparak gerçekleştirir.

[Resim: javascript4.jpg]

JavaScript'te Kontrol ve Karar Verme İşlemleri
Esas olarak iki farklı tipte kontrol yapısı ya da komut sistemi mevcut olan JavaScript dilinde, bu konuda diğer bilgisayar programlama dillerinden bir farkı yoktur. Seçme işleminin yapılmasını sağlayan kontrol komutları ki bu tip kontrol komutlarında, bir ifade kontrol edilerek, ifadenin değerine göre çok sayıda bulunan seçeneklerden bir tanesine dallanma işlemi gerçekleştirilerek yapılır. Bu konuda if, if else, switch case gibi yapılar bu tür komutları oluşturur.

Çoğu programlama dilinde de mevcut olduğu gibi, JavaScript'te, bir ifadeyi kontrol ederek ifadenin sonucuna göre ya da doğruluğuna göre belirli işlemleri yapmayı ve yapmamayı kontrol etmeyi sağlayan kontrol deyimleri bulunmaktadır. Bu deyimlerden akla ilk geleni ise if deyimi olarak belirtilebilir. JavaScript dili içinde if deyimi, şartlı dallanma adı verilen işlemin gerçekleştirilmesini sağlayan bir deyimdir. Şartlı dallanma ise herhangi bir programlama dili için ana kontrol yapısındadır. Bu işlem sayesinde, uygulanmış olan program, kararlar alma seçeneğine sahip olur. Bir ifadenin sonucuna göre oluşturulan komutlar dizisinin çalıştırılacağına ya da çalıştırılmayacağına karar vermesi sağlanır.

JavaScript'te, if-else deyimi yerine kullanılan ekstra bir alternatif de ? üçlü operatörüdür. Üçlü operatör adını almasının nedeni, 3 operand ile işlem yapmakta olmasından dolayıdır. Arka arkaya yazılan üç adet ifadede, birinci ifadeden sonra ? kullanılması durumunda, hesaplanan birinci ifade doğru ise ikinci ifadeye oda doğruysa üçüncü ifadeye geçmesi sağlanır. Eğer birinci ifade yanlışsa bu durumda üçüncü ifadeden çalışmaya başlayacak ve sonraki ifadeye geçilecektir.

JavaScript'te Fonksiyonlar ve Metodlar
Nesne yönelimli modellerin basitleştirilmiş tarzına dayalı bir programlama dili olan JavaScript, içerisinde bir nesne özellikleri ile oluşturulmaktadır. Bu özellikler JavaScript'in nesneleri olarak bulunabileceği gibi değişkenleri de olabilmektedir. Bir nesnenin kendisine has fonksiyonları bulunabilir. Bu fonksiyonlar programlama dilinde "metotlar" olarak isimlendirilmiştir ve nesneye yönelik bir isimlendirmedir. Nesnenin kendine has özelliği bulunan JavaScript'te bir nesne mevcut özelliği ile kendisine atanmış olan değer ile anlam kazanmaktadır.

[Resim: javascript5.jpg]

JavaScript'in Genel Bazı Özellikleri
JavaScript'te kodlama yapılması için Mac. kullanıcılarının Simple Text kullanması yeterli olmasının yanı sıra Windows kullanıcılarının Notepad kullanması yeterli olmaktadır. JavaScript kodları etiketi ile başlarlar ve etiketi ile biterler. Bunun nedeni olarak etiketi, JavaScript’i anlamayan eski sürüm tarayıcılarının bu kısımları geçmeleri içindir.
[Resim: imza.png]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
JavaScript Nedir? Morningstar 0 429 12-02-2020, Saat: 20:14
Son Yorum: Morningstar
While Nedir? Morningstar 0 351 02-02-2020, Saat: 22:25
Son Yorum: Morningstar


[-]
Etiket
tüm nedir? hakkında javascript bilgiler

Hızlı Menü: