Tüm Üyelere ve Ziyaretçilere Forumda İyi Vakit Geçirmelerini Dileriz.
Tüm Paylaşımlarla, İsteklerinizle , Sorularınızla Daima Yanınızdayız.

İOS Nedir? İOS Hakkımda Tüm Bilgiler

Konu Sahibi: Morningstar, Kategori: iOS, 0 Yorum, 331 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yönetici
Yönetici
*******
348
Mesajlar
347
Konular
0
Rep Puanı
11-04-2020, Saat: 14:03
#1
İOS Nedir? İOS Hakkımda Tüm Bilgiler

İOS işletim sistemi; Apple tarafından geliştirilen ve kullanıma sunulan mobil platformdur. Kurulduğu günden bugüne kadar birçok değişikliğe uğramasına rağmen en çok tercih edilen mobil işletim sistemi olması özelliğini hala korumaktadır. Başlangıçta sadece telefonlar için tasarlanan işletim sistemi zaman içerisinde firma bünyesinde ki diğer cihazlara da uyarlanmıştır.
İOS işletim sistemi en genel özelliği ile bilinen kapalı kaynak kod yapısına sahiptir. Apple hiçbir şekilde kod yapısını paylaşmamakta ve diğer yazılım türlerinin kullanılmasına izin vermemektedir. Güvenilir olması ve zararlı yazılımlara izin vermemesi sebebi ile kullanıcılar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Uygulama seçenekleri bu yüzden sınırlıdır. Apple’ın kendi uygulama mağazası olan App Store aracılığıyla uygulamalara erişim sağlanır.

[Resim: ios1.jpg]

İOS İşletim Sistemi Nasıl Çalışır?
İOS işletim sistemi, Linux tabanlı olarak kapalı kod kaynak ile hizmet vermektedir. Cihaz özellikleri neredeyse tüm sürümlere uygun donanımlara sahiptir. Yalnızca mobil platformlar için değil bilgisayar sistemleri için de işletim sistemi geliştirmektedir. İOS yalnızca, Apple tarafından üretilen ürünlerde hizmet vermektedir.
İOS yalnızca yine Apple tarafından kurulan ve geliştirilen, Mac OS X aracılığıyla kodlanabilir. Diğer kodlama programları ile yazılan kodlar İOS işletim sistemlerinde çalışmaz. Temelde dört katman üzerine programlanmıştır. Bunlar; Core Os tabakası, Core servisleri tabakası, medya tabakası ve Cocoa Touch tabakasıdır.

İOS’un uyumlu olduğu cihazlar ise; başta İPhone, İPad, Apple Watch ve aksesuarlardan oluşmaktadır. Apple ürün politikası konusunda oldukça tutucu bir tavır sergilemekte, ürünlerin ikamesine kesinlikle izin vermemektedir. Cihaz donanım özelikleri düşük tutulmuş olsa da ürün performansı oldukça yüksektir. Sebebi ise ram bellek kullanım oranını sınırlandırmış olmalarıdır. Ürün harici bellek desteği ile desteklenmekte böylelikle uygulamaların arka planda çalışma süresi azalmaktadır.
İOS kapalı kaynak kod ile hizmet verdiği için, bağımsız uygulama geliştirme seçimi oldukça sınırlı tutulmuştur. Yani verilen tüm hizmetler ve sunulan tüm uygulamalar Apple tarafından gerçekleşmektedir. Bu durum ürün çeşitliliği açısından sınırlı olabilir, fakat kullanıcıyı koruma açısından oldukça güvenilir bir yöntemdir.
[Resim: ios2.jpg]
İOS işletim sistemleri sürekli güncellemeler ile yükseltilmektedir. Fakat güncellemeler neredeyse tüm cihazlara uygun şekilde gerçekleşir. Güncelleme işlemi telefonun donanım özelliklerinden bağımsız olarak sunulur. Yani İOS 10 İPhone6 cihazı aynı zamanda İOS 12 sürümü içinde kullanılabilir. Donanımsal özellikleri itibari ile tüm gereksinimleri karşılasa da Apple şirket politikaları gereği olarak, eski ürünler için güncelleme desteğini kesebilir. Örneğin yapılan açıklamalarında hangi cihazlara güncelleme desteğini vermeyeceklerini duyurması şeklinde açıklanabilir.
İOS yalnızca IPhone veya IPAD ile değil, bu cihazların aksesuarları ile de uyumludur. Kulaklıklar, güç aksesuarları veya ek donanımlar Apple’ın piyasaya sürmüş olduğu ürünler ile uyum sağlamaktadır.

İOS İşletim Sisteminin Avantajları
İOS işletim sistemi avantajları arasında en başta yüksek derecede güvenilirlik ve müşteri koruma politikaları yer alabilir. Kapalı kaynak kod yapısına sahip olduğu için hiçbir şekilde üçüncü kişilerin cihaza erişimi sağlanamaz. Uygulama geliştiriciler Apple bünyesinde çalışanlardan oluşmaktadır. Yani başka bir uygulama geliştiricinin oluşturmuş olduğu zararlı yazılımlara maruz kalınmaz. Uygulama ve ürünler App Store’da yer aldığı için güvenlik testlerine tabi tutulur ve bu şekilde kullanıcıya sunulur.
Apple ürün politikası olarak düşük donanım yüksek performans ilkesini benimsemiştir. Bu da tüketiciler için donanım ücretlerinin düşmesi demektir. Donanımı sadece hantallık olarak gören Apple, performansın yazılımlar ile arttırılabilmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Donanım özelliklerinin düşük olmasına rağmen yüksek performans ve hızlı işlem yapma özelliğine sahiptir. Piyasa içerisinde en verimli ve en etkin işletim sistemi olarak adını yazdırmıştır.
[Resim: ios3.jpg]
İOS işletim sistemleri ile uzun süre güncelleme alabilmek mümkündür. Yani dört yıllık bir ürün için bile yükseltme desteği verebilir. Uygulamalar bütün cihazlar için optimize edilebilir. Sağlanan güncelleme desteği ile eski versiyonda ki uygulamalar arasında herhangi bir çakışma olmaz. Uygulamalar bütün sürümler ile uyumludur. Yeniden yazılmasına veya oluşturulmasına gerek kalmaz. Veya kullanıcı için herhangi bir sorun oluşturmaz. Donanım özellikleri bu şekilde tasarlanmıştır. Bu da kullanıcılar için uzun bir kullanım süresi demektir.
Kullanımı oldukça basittir. Karmaşıklıktan uzak sade bir ara yüze sahiptir. Birçok özelliği ile rahat bir kullanım imkânı verir. Özellikle son dönemlerde geliştirilmiş sesli yardım sistemiyle rakiplerine ciddi anlamda fark atmış denilebilir.Sesli komut sistemleri oldukça hassas ve birçok dilde destek vermektedir.

İOS İşletim Sistemlerinin Dezavantajları
İOS işletim sistemleri kapalı kaynak kod yapısına sahiptir bu yüzden cihazın başka bir cihaz ile dosya transferinde bulunması veya erişmesi imkânsızdır. Güvenlik açısından oldukça emin hissettirse de bazen kullanıcıların şikâyet etmesine sebep olabilmektedir. Şöyle ki; Apple ürünleri hariç hiçbir cihazdan dosya transferi yapılmasında imkân vermemektir. Resim, mp3 veya tanımlı diğer dosya türleri için paylaşım yolu bulunmamaktadır. Bu yüzden Apple kendi eko sistemini kurumuştur diyebiliriz.
İOS, telefonların donanım özelliklerini neredeyse en son sürümü karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Piyasa içinde oldukça pahalı ürünler sunan Apple firması eski ürünlere yükseltme desteği vermemektedir. Her ne kadar şirket politikaları bu şekilde seyretmiş olsa da, bu şekilde donanım özelliklerinin neredeyse hiçbir anlamı kalmamaktadır.  Donanım ömrünü tamamlamadan, güncelleme desteğinin kesilmesi kullanıcılar için artı maliyet oluşturur.
[Resim: ios4.jpg]
İOS işletim sistemleri diğer mobil platformlar gibi kullanıcı müdahalesine izin vermemektedir. Ekran ayarları sabittir. Tema lucher gibi özellikleri neredeyse hiç yoktur denilebilir. Telefon içinde kişiselleştirme seçenekleri oldukça sınırlı tutulmuştur. Ayrıca uygulama sayısı sınırlıdır.

İOS İşletim Sisteminin Gelişim Süreci
İOS işletim sistemleri; en başta mobil işletim sistemi olan İPhone OS 1 ile kendisini tanıttı. Steve Jobs’un fikirleriyle insan hayatına girmeyi başardı. İlk çıkan sürümü dönemine göre oldukça başarılı bulundu ve gelişimine aynı çizgide devam etti. İlk ürünü 2007 yılında tanıtılmış oldu. Mobil platformların oldukça kısıtlı olduğu bu dönem, İOS ile farklı bir döneme dönüştü.
İlk ürün piyasada yerini aldığında sadece paket içerisinde bulunan uygulamalar kullanıcıya sunuldu. App Store uygulama mağazası daha oluşturulmamıştı. Bu yüzden oldukça basit uygulamalar vardı. Fakat OS 2 sürümü ile bu sorun çözüldü. App Store ile birçok uygulamaya erişim sağlandı. Bu dönemde en çok uygulama içeriğine sahip işletim sistemi özelliğini kazandı. Başka mobil platformların gelişmesiyle uygulama zenginliğini Android işletim sistemine kaptırmış oldu.

İOS ilk kurulduğunda üçüncü kişilerin kodlama yapmasına izin vermiyordu. Fakat daha sonra alınan kararlar ile bu durumun gelişmenin önünde durduğunu gerekli önlemler alınarak uygulama oluşturabileceklerini duyurdular. Böylece kodlama sistemi de başka bir hale dönüştü. Alınan kararla doğrultusunda açık kaynak kodlu olması beklenirken, kapalı kaynak kod sistemine devam etti. Bu da bağımsız uygulama geliştiricilerin İOS için uygulama yazamaması anlamına gelmekteydi. Daha sonra bu sorun da çözüldü.
İOS işletim sistemleri sürekli gelişmekte pazar paylarını ciddi oran da arttırmaktaydılar. Diğer mobil işletim sistemleri ile birçok patent davası olmasına rağmen kullanıcı güvenini hiç kaybetmedi. Toplamda on üç sürümü ile piyasa içinde kendisini en çok yenileyen mobil işletim sistemi özelliğine sahiptir.
[Resim: ios5.jpg]
Büyük ölçüde kullanıcı memnuniyetini kazanmıştır. Hatta İOS işletim sistemlerini kullananlar başka mobil işletim sistemlerine oldukça mesafeli davranmaktadır. Kullanıcı için gerekli bütün özellikleri bünyesinde toplamayı başarmıştır.
[Resim: imza.png][-]
Etiket
tüm i̇os nedir? hakkımda bilgiler

Hızlı Menü: