Tüm Üyelere ve Ziyaretçilere Forumda İyi Vakit Geçirmelerini Dileriz.
Tüm Paylaşımlarla, İsteklerinizle , Sorularınızla Daima Yanınızdayız.

HTML Nedir ? HTML Hakkında Tüm Bilgiler

Konu Sahibi: Morningstar, Kategori: HTML, 0 Yorum, 1007 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yönetici
Yönetici
*******
348
Mesajlar
347
Konular
0
Rep Puanı
Big Grin  11-04-2020, Saat: 13:51 (Son Düzenleme: 11-04-2020, Saat: 13:56, Düzenleyen: Morningstar.)
#1
HTML Nedir ? HTML Hakkında Tüm Bilgiler

HTML, web sayfası tasarımı sırasında işaretleme dili olarak kullanılan bir sistemdir. Bir işaretleme dili olan  HTLM, Hypertext Markup Language'nin kısaltılmış halidir. HTML bir programlama dili değildir. HTML yazı, görsel ve video gibi öğeleri sayfa içerisine istediğiniz gibi yerleştirme ve konumlandırma olanağı sağlamaktadır. Bunun yanında hazırlanan sayfaları web tarayıcılarında sorunsuz bir şekilde görüntülemeyi sağlamaktadır. HTML, Yandex, Chrome, Browser, Firefox gibi birçok web sayfalarını okuyup, anlayan bir dildir. HTML dosyaları html ya da htm uzantıları ile saklamaktadır. HTML kodları yazılırken doğru ve dikkatli davranılmalıdır. Çünkü web tarayıcısı bu kodları okuyup yorumlar ve görsel bir hala getirerek sonucun bu şekilde elde edilmesini sağlar.

[Resim: html1.jpg]

Herhangi bir HTML sayfası oluşturmak için wordpad, not defteri ya da word dosyası oluşturmanız yeterli olacaktır. Bu nedenle HTML web sayfası oluşturmak isteyenler, bilgisayarlarına herhangi bir program yüklemeye gerek kalmadan bu sayfaları oluşturabilirler. Bilgisayarınızda yer alan not defteri, wordpad veya word dosyalar kodlama işlemlerini istediğini gibi ve daha hızlı bir şekilde yapma olanağı sağlamaktadır. Büyüktür ve küçüktür işareti kullanılarak yazılan konutları işaretlediğiniz metnin başına ve sonuna eklemelisiniz. HTML için işlemler iki ayrı aşamada head ve body biçiminde yapılmaktadır. Head, içerik bakından başlık ve stil dosyalarını içermektedir. Bu sayede sayfa üzerinde yer alacak olan başlık ile ilgili tüm kodlar bu alan içerisinde belirtilebilir. Body içerik, olarak sayfada görülmesi istediğiniz diğer içerikleri bu alanlarda kodlar ile belirterek işlem yapabilirsiniz. Belge içerisinde yazı ve görsellerin nasıl kodlanması gerektiği hakkında bilgisi olmayan kişiler, bu konu hakkında yazılan programları kullanarak işlem yapabilirler.

HTML Etiketlerinin Anlamları
HTML: tüm etiketleri kapsayan, HTML kodu ile işlem yapılması gerektiğini belirten ve sayfanın başında açılarak sonunda da aynı şekilde kapatılan etikete verilen isimdir.
Head: Hazırladığınız site ile ilgili içerik ve tanımlamaların yer aldığı kısımdır. Bu alanda yer alan kodlar sitede görünmez.
Body: Bu alan siteye giren herkesin görebildiği ve tüm sitenin görüntülendiği alandır. Kullanılan etiketlerin büyük bir kısmı bu alan üzerinde yer almaktadır.

[Resim: html2.png]

HTML Yazımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
-Her zaman HTML sayfasının ilk satırında belge türünü bildirmelisiniz.
-Açılan her etiket mutlaka kapatılmalıdır. Etiketler / işareti kullanılarak kapatılır.
-HTML etiketleri büyük harf, küçük harf yada büyük-küçük karışık kullanım olanağı sunmaktadır. Fakat etiketleri küçük yazmanızda fayda vardır. Çünkü büyük veya büyük-küçük harf karışık kullanarak yazmanız kodları anlaşılmaz yapabilir. Küçük harf tercih edilmesinin bir diğer nedeni de yazımının kolay olmasıdır.

[Resim: html3.jpg]

-Özellikleri küçük yazmaya dikkat edin.
-Özellik değerini tırnak eklemesi yapmadan yazabilirsiniz. Fakat özellik değeri boşluk içeriyorsa tırnak kullanmak zorunlu bir durumdur.
-Özellik ve değer arasındaki boşluklar dikkate alınmaz. Ama değ
er ve özellik arasında çok fazla boşluk bulunması okunmayı zorlaştırmaktadır.
-Tek bir satıra çok fazla kod yazmamaya dikkat etmelisiniz. Her satıra 80-90 karakterden fazla kod yazmanız okunmayı zorlaştırmaktadır.
-Çok fazla boşluk ve girinti kullanmamaya özen göstermelisiniz.

HTML ile Bağlantı Oluşturma
HTML ile bağlantı oluşturma bir bakıma gezinti işleminin temelini oluşturmaktadır. Web sayfaları birçok alt başlık menünün bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Bu nedenle HTML kodları bu bağlantılar arasında bağlantı ağı oluşturmaktadır.
-Sayfa içi bağlantı oluşturma : işlemi etiket ile web sayfası arasında bağlantı oluşturabilmektedir. Mevcut sayfa içinde sayfanın bir tarafından başka bir tarafına gitmek için kullanılmaktadır. İki kavramı birleştirerek sayfa içinde bağlantı oluşturulmaktadır.
-Sayfalar arası bağlantı oluşturma : sayfalar arası  yada site içinde yer alan farklı herhangi bir dosyaya bağlantı vermek için, dosya konumuna göre yapılacak dört işlem bulunmaktadır. Bağlantı verilecek sayfa aynı dizin üzerinde yer alıyorsa dosyanın tam adı direk href kısmına yazılmalıdır. Bağlantı alt klasörlerde yer alıyorsa, ( klasör1/klasör2/dosyadi ) bu şekilde alt klasörlere geçip dosya adı yazılmalıdır. Bağlantı üst klasörlerde yer alıyorsa üste çıkılacak her klasör için ../ sembolü kullanılmalıdır. Örneğin beş klasör çıkılacaksa beş tane işaret kullanılmalıdır. Bağlantı üst klasörlerden birinin içinde farklı bir dosyada yer alıyorsa, üst klasöre çıkılarak ilgili klasöre girilir ve dosya adı bulunur. Sembollerle örneklendirecek olursak ../../video/video 1 şeklinde yapılabilir.

[Resim: html3.png]

-Dış sayfayla bağlantı oluşturma : dış sayfaya bağlantı oluşturmak için, bağlantı oluşturulacak sayfanın protokol adının başına :// sembolü ve web adresi yazılmalıdır. Protokol isimleri genellikli http ve https olsa da farklı protokol isimleri de bulunmaktadır. Protokol kullanılması unutulursa sayfa içerisinde yazdığınız isimde klasör araması yapılacaktır.

HTML Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?
HTML kişilere oluşturdukları web sayfaları için paragraf, başlık, profil ve bağlantılar oluşturması için olanak sağlayan bir sistemdir. HTML bir programlama dili değil, işaret dilidir. Web sayfalarının büyük bir çoğunluğu, HTML içeriğinde metin tabanlı sayfalar olarak hazırlanmaktadır. Her konuda olduğu gibi HTML'de de bazı avantaj ve dezavantajlar bulunmaktadır. HTML avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz.
-Tüm tarayıcılarda normal şekilde gösterilebilir.
-Her istek en az kaynak kullanımı ile hızlı bir biçimde gerçekleştirilir.
-Kod yazmak karışık gibi görünse de hızlı öğrenilen bir sistemdir.
-Geniş bir kitleye ve çok sayıda kaynağa sahip bir sistemdir.
-Ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir sistemdir.
-Resmi web standartları W3C tarafından denetlenmektedir.

HTML'de dezavantajlar şu şekilde sıralayabiliriz.
-HTML'de tasarım kontrolü ve düzenlemesi zor bir şekilde yapılmaktadır.
-Çok fazla sayıda sayfaya içeren siteler için uygun bir sistem değildir.
-Tarayıcı işlevselliği değişim gösterebildiği için tahmini kolay bir sistem değildir.
-HTML' kullanıcıya mantık ekleme olanağı sunulmamaktadır. Bu nedenle tüm web sayfaları ayrı ayrı oluşturulmaktadır.
-HTML güncellenen yeni özellikleri tanımakta çekimser davranmaktadır.

[Resim: html5.jpg]

HTML 5 Nedir Ve Önceki HTML Sürümleri Nelerdir?
İnternet'in ortaya çıkısından günümüze kadar HTMLkullanıcılara en iyi hizmeti sunmayı hedeflemiş ve elindeki sistemi en iyi seviyeye taşımak adına sürekli çalışmalar yapmıştır. Bunun sonucunda ise daha bir İnternet deneyimi sunmayı hedeflediği HTML 5'i sistemini çıkartmıştır. Günümüz HTML sisteminin geliştirmiş olduğu HTLM 5 sistemi, birçok tarayıcının son sürümleri tarafından desteklenmektedir. Özellikle kodlama özelliği bakımından diğer sistemlere göre farklılık gösteren HTML 5, sunduğu avantajlar sayesinde kullanıcıları büyük ölçüde tatmin etmeyi başarmıştır. HTLM sistemlerine göre,  daha temiz ve sağlıklı kodlama işlemleri yapılabilen HTML 5, tarayıcının sistemde doğru bir şekilde görüntülenmesi adına büyük bir gelişim sağlamıştır. Kullanıcıların işini tamamen kolaylaştırmak adına yenilenen HTML 5 güncel kodlar içermektedir. Buda verimli bir içerik oluşturmak için atılan en büyük adımdır. HTLM 5 sisteminde üçüncü parti programlarına gerek kalmadan ses ve video oynatabilme özelliği bulunmaktadır. Genelde dağınık bir halde bulunan HTML kodlu sayfalar kullanıcıları zorlamaktaydı. Fakat HTML 5 sistemi ile tam destek sağlanarak, bu sorun ortadan kalkmış ve hatalı web sayfaları sorunu giderilmiştir. HTML 5 ile aktif bir İnternet bağlantısı ihtiyacı olmadan web sayfasına bazı ögeler yüklenebilmektedir. Bu sayede İnternet bağlantısında herhangi bir sorun olsa bile ilgili sitenin temel ögeleri yüklenecektir ve sistem çalışır bir hale getirilecektir. HTLM'nin günümüze gelene kadar birçok gelişim göstererek çeşitli sürümlerle kullanıcılara sunulmuştur. HTLM sürümleri şu şunlardır , HTLM, HTLM 2,0 , HTLM 3,2 , HTLM4,0 ve son olarak hala kullanılan HTLM 5 kullanıcılar için sunulmuştur.
[Resim: imza.png]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
HTML Dili Morningstar 0 1,740 02-03-2020, Saat: 22:57
Son Yorum: Morningstar
HTML Parametreleri (Nitelikler) Morningstar 0 1,778 02-02-2020, Saat: 22:35
Son Yorum: Morningstar
Temel HTML Etiketleri Morningstar 0 1,898 02-02-2020, Saat: 22:34
Son Yorum: Morningstar
HTML Öğeleri Morningstar 0 1,762 02-02-2020, Saat: 22:31
Son Yorum: Morningstar
HTML'e Giriş Morningstar 0 1,791 02-02-2020, Saat: 22:29
Son Yorum: Morningstar


[-]
Etiket
tüm nedir ? hakkında bilgiler html

Hızlı Menü: