Tüm Üyelere ve Ziyaretçilere Forumda İyi Vakit Geçirmelerini Dileriz.
Tüm Paylaşımlarla, İsteklerinizle , Sorularınızla Daima Yanınızdayız.

C++ Nedir? C++ Hakkında Tüm Bilgiler

Konu Sahibi: Morningstar, Kategori: C/C++, 0 Yorum, 250 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yönetici
Yönetici
*******
348
Mesajlar
347
Konular
0
Rep Puanı
07-04-2020, Saat: 23:43 (Son Düzenleme: 07-04-2020, Saat: 23:49, Düzenleyen: Morningstar.)
#1
C++ Nedir? C++ Hakkında Tüm Bilgiler

C++ en genel tanım olarak nesne programlama dili olarak açıklanabilir. Bilgisayarlar, içerisine yerleştirilmiş yazılımlar sayesinde çalışmaktadır. Yani içerisinde işletim sistemi olmayan bilgisayarlar veya kurulumu eksik sağlanmış bilgisayarlar donanımdan öteye geçemez. Yazılımın görevi ise verilen komutları yerine getirmektir. Aslında bilgisayarın aklı da denilebilir. Donanım özelliklerine bağlı olarak bilgisayarlar işletim sistemleri ile kullanıma sunulur.

[Resim: c++1.jpg]

Temelde işletim sistemleri Windows, Linux, OS gibi sistemlerdir. Bu işletim sistemleri sayesinde en basit anlatım ile internete bağlanabilir, dosya oluşturabilir veya kodlama yöntemleri ile program yazılabilir. Kod yazma işlemi ise birçok program ile gerçekleştirilebilir.  Burada kod yazma programı olan C++ programlama dili hakkında bilgi verilecektir. Komutlar başlangıç olarak dağınık biçimde bulunan emirlerdir.  C++ ile bu komutlar derlenir ve program haline getirilir.

C++ Ne İşe Yarar?

C++ programlama dili kod yazmaya yarayan bir programdır. Nesne tabanlı olduğu için birçok yazılımcı tarafından oldukça tercih edilmektedir. Kullanım alanları ise özel yazılımlar, uygulamalar, saklı komutlar veya Framework yazılımlarında kullanılır. Program kullanım alanı çok geniş olduğu için net bir tanım yapmakta zordur. Bilgisayarın çalışmasını sağlayan sürücülerin bile yazılması mümkündür. Burada kullanım alanından çok; neden C++ tercih edilir veya neden C++ dilini öğrenmeliyim gibi sorular ile başlamak daha doğru olacaktır. C++ ile aklınıza gelebilecek her türlü uygulamayı ve programı yazmak mümkündür.

C++  Nasıl Kullanılır?

C++ programlama dili kullanabilmek için bu program için oluşturulmuş kodlama dilini öğrenmek gerekir. C programından türetilmiş bir program olan C++ programlama dili kodlama dili olarak biraz daha kolaydır. Nesne yönelim özelliği sayesinde birçok uygulama yazılmasına imkân vermiştir. C programı daha çok temel yazılımlar ve basit uygulamalar için kullanılabilmekteydi. Orta düzeyde bir yazılımcı için bile oldukça zorlayıcıydı. C++ programının ortaya çıkmasının ardından bu sorun büyük ölçüde çözülmüş oldu.
Kullanım şekli ise editör programları ile aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bu editör programları IDE adıyla tanımlanmaktadır. Birçok IDE mevcuttur. Fakat şuan en çok kullanılan Dev C++’dir.  Sebebi ise oldukça hızlı ve kullanışlı bir ara yüze sahip olmasıdır. Kullanımda IDE’nin fazla bir önemi yoktur. Temel mantık programlama diline hâkim olmaktadır. IDE sadece daha hızlı ve kolay bir şekilde program oluşturmanızı sağlar. İşletim sistemine uygun olan editör programını indirip kodlamaya ufak bir giriş yapabilirsiniz.

[Resim: c++2.jpg]

Dev C++ programını indirdiniz ve kurulumunu gerçekleştirdiniz. Karşınıza oldukça anlamsız ve karmaşık bir ekran gelecektir. Fakat bundan çekinmenize gerek orta düzey bir yazılımcı için ekranda bulanan birçok fonksiyon kullanılmaz. Eğer C++ programlama dili öğrenmek istiyor ve bu dilde yazmak istiyorsanız internetteki kaynaklar bile yeterlidir. Bir plan dâhilinde ilerlerseniz kısa sürede temel mantığını anlamış olursunuz.
İçerisinde bulunan standart kütüphaneler yardımı aracılığıyla kodlama işlemi yapılır. Başka bir kütüphane indirmenize veya oluşturmanıza gerek yoktur. Bu kütüphane şu şekilde gösterilebilir;

#include<iostring>
#include <cstring>  gibi kodlardan oluşur. Bu gibi kodlar temelde yazılım için gerekli olan bütün gövde yapısı yerleştirilmiştir. Yukarıda yer alan include komutu makine komutunu çağırmaktadır. Yani yazdığınız komutu çevir anlamına gelmektedir. Bütün yazılan bu kodlar derlenir ve program veya uygulama oluşturulmuş olur. Bu oluşturulan uygulama. exe uzantısı ile kaydedilir. Uzantı hatalı bir şekilde atanırsa uygulama çalışmayacaktır. Bu durumda uygulamayı düzeltmek için İDE ye geri dönmek ve son işlemi tekrarlayarak düzeltilmesini sağlamak gerekmektedir.

Kodlar genel itibari ile kaynak kodlardan oluşur. Bu kodlar IDE aracılığıyla derlenir ve makine kodu haline gelir. Makine kodları sayılar ile ifade edilmektedir. Aslında kodlamanın temelidir. Fakat programlama dillerinin gelişmesi ile makine kodu kullanma durumu çok azdır. Sayısal işlemleri barındırdığı için oldukça öğrenmesi zor ve kafa karıştırıcıdır. Yani çok basit bir matematik işlemini C++ ile oluşturdunuz. Burada sizin için oldukça basit gelen işlem,  program için birçok komut demektir. Bu da görev oluştur ve dön şeklinde ifade edilebilir.
C++ programlama dili kullanabilmek için algoritma mantığını öğrenmek gerekir. Sorun çözme aşamasında adım adım ilerlerken, algoritma kullanılır. Sadece sorun aşamasında değil, kod yazma aşamasında da aynı yol takip edilir. Algoritma mantığını kavramadan C++ dili öğrenmek fazla bir işinize yaramayacaktır.

[Resim: c++3.jpg]

Algoritma, akış diyagramları adı verilen bazı şekillerden oluşmaktadır. Burada açıkça geometrik şekilleri görmek mümkündür. Temelde dört akış diyagramı bulunmaktadır. Bunlar; veri giriş- çıkışı, işlem- atama, sorgu- karar ve başla- son akışlarından oluşmaktadır.
C++ için kaynaktan yararlanma ve kodları tanıyabilme açısından İngilizce dili gerekmektedir. Oluşturulmuş kodları yazarak öğrenebilirsiniz. Fakat kendi kodunuzu yazmak istediğiniz zaman İngilizce olmazsa olmaz kriterler arasına girmektedir. Özellikle sınıf oluşturmalarda veya atamalarda, kullanılacak komutlarda oldukça zorlamaktadır. Bu da İngilizce bilmeden olmaz anlamına gelmektedir. C++ için orta düzeyde İngilizce dili öğrenmeniz yeterli olacaktır.

C++ Avantajları

C++ programlama dili için birçok özellik sıralanabilir. Bunlar; yüksek performanslı uygulama oluşturmasına izin verme, nesne yönelim özelliği, kütüphane yapısının zengin olması ve birçok işletim sistemi tarafından desteklenmesi gibi sıralanabilir. Ayrıca iş dünyasında en çok tercih edilen bir program olması sebebiyle cv için de önemlidir. Fakat kullanım alanı daha çok küresel ölçekteki şirketler ve büyük sanayi kuruluşları olduğu için yerel firmalarda C++ pek katkı sağladığı söylenemez. Eğer kendi yazılım şirketinizi kuracak ve AR-GE çalışmalarına başlayacaksınız o zaman oldukça katkı sağladığını göreceksiniz.
Her programlama dilinin kendi özgü yazım dili vardır. Bu diller kullanım alanlarına göre şekillenmiş ve kullanıma sunulmuştur. Örneğin C++ ile oyun, yüksek boyutlarda ki uygulamalar veya işletim sistemleri yazılabilirken, Java ile mobil platformlar oluşturmak mümkündür. Bir yazılım dili, diğer yazılım dilinde kullanılmaz. Ama bir yazılım programlama dili ile diğer yazılım dillerinde gerçekleştirilen programlar yazılabilir. Yazılım dillerinin bu kadar çeşitli olmasının sebebi hazır kütüphanelere sunarak yazılımcının işini kolaylaştırmaktır. Temelde hepsi aldığı komutları makine koduna dönüştürür.

[Resim: c++4.jpg]

C++ programlama dili ile . NET uygulamaları geliştirilebilir. Bu da web uygulamaları veya mobil uygulamalar oluşturmanıza olanak sağlamaktadır. Güçlü bir veri ağına sahiptir. Kullanıcılar tarafından oluşturulmuş forum sayfalarından veya bloglardan bilgi akışı almanızı sağlar. Ayrıca akademik yayınlar çerçevesinde de oldukça yer edinmiştir.
     
C++ Gelim Süreci

C++ programlama dili, C programlama dilinden türetilmiş bir dildir. C dili ise 1967 yıllarında ortaya çıkmış ve dönemi içinde oldukça başarılı bulunmuştur. Birçok işletim sistem C ile geliştirilmiştir. Zaman içinde teknolojinin de gelişmesi ile beraber C dili yetersiz kaldı. Yüksek performans gerektiren uygulamalar hata veriyor veya büyük kapasitede ki uygulamaların yazılmasına imkân vermiyordu. Bu durumda da C++ ortaya çıktı.

C++ ise Bjarne Stroutroup tarafından 1979 yılında geliştirildi. C dili üzerinde kuruldu ve ek özellikler ile kullanıcıya sunuldu. En büyük yeniliği ise nesne yönelim özelliği olmasıydı. Böylelikle en karmaşık algoritma yapısının üstesinden gelinebiliyordu. Ayrıca performans kazanımı oldukça iyiydi.

C++ programlama dili açık kaynak kod yapısına sahiptir. Lisansız olarak sunulur. Bu da ücretsiz bir programlama dili demektir. Açık kaynak kod yapısıyla kullanıcılar kendi algoritmasını oluşturabilir, program içine gömülü Framework oluşturabilir. Yazılımcı kendi ihtiyacına göre tasarlayabilir hazır komutlar oluşturabilir.mobil
[Resim: imza.png][-]
Etiket
tüm c nedir? hakkında bilgiler

Hızlı Menü: