Tüm Üyelere ve Ziyaretçilere Forumda İyi Vakit Geçirmelerini Dileriz.
Tüm Paylaşımlarla, İsteklerinizle , Sorularınızla Daima Yanınızdayız.

Blog Nedir ? Blog Hakkında Tüm Bilgiler

Konu Sahibi: Morningstar, Kategori: Blog Genel, 0 Yorum, 295 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yönetici
Yönetici
*******
348
Mesajlar
347
Konular
0
Rep Puanı
06-04-2020, Saat: 19:10 (Son Düzenleme: 06-04-2020, Saat: 19:13, Düzenleyen: Morningstar.)
#1
Blog Nedir ? Blog Hakkında Tüm Bilgiler

Blog  teknik bir bilgiye sahip olmayı gerektirmeyen, kişilerin kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazarak oluşturdukları, bir nevi günlüğü andıran web siteleridir. Bloglar genelde güncelden eskiye doğru sıralanan yazı ve yorumlardan oluşmaktadır. Yurt dışından ülkemize gelen bu sistem neredeyse 10 yıldır bilinmektedir. Günümüzde sosyal medya kullanımının artması ile birlikte blog yazıları ve blog yazarları oldukça artış göstermiştir. Bu sayede İnternet aradığınız çoğu bilgiyi hemen bulabileceğiniz bir platforma dönüşmüştür. Genellikle ücretsiz olan blog yazıları ile karşılaşabileceğiniz birçok site bulunmaktadır.

[Resim: blog1.jpg]
Blog yazarlarına, İnternet ortamında blogger ismi verilmektedir. Bloglar sayesinde kişiler deneyimlerini, fikirlerini ve hayatlarını kolayca paylaşabilecekleri bir alan oluşturmuşlardır. Günümüz şartlarında bizlerde güvenilir bulduğumuz ve tecrübeli blog yazarları sayesinde yaşayamadığımız birçok deneyimi elde etmiş kadar oluruz. Samimi, eğlenceli ve akıcı bir dil kullanan yazarlar sayesinde okuma alışkanlığı olamayan kişiler bile blog yazılarını takip etmektedir.

Blog Nasıl Yazılır?

Blog yazarı olmak, bir açıdan da kural tanımamak demektir. İstediğiniz her konuda deneyimlerinizi, fikirlerinizi paylaşabilir ve fotoğraflar kullanarak yazınızı destekleyebilirsiniz. Blog yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta içten ve samimi olmanızdır. Takipçilerinin sizlerden beklediği en önemli şey bu olacaktır. Dikkatli davranmanız gereken bir diğer noktada imla ve yazım kurallarına uymanızdır. Bu konuları dikkate aldığınız taktirde okuyucu sayınız hızla artacaktır ve zaman geçtikçe daha fazla kitleye hitap etmeye başlamış olacaksınız.

[Resim: blog2.jpg]

Geçmişte sadece gerekli donanıma sahip olan kişiler tarafından yazılan blog yazıları, günümüzde herkes tarafından yazılabilen bir hal almış ve hobiye dönüşmüş durumdadır. Hiç bir kar amacı gütmeden rahatlamak ve belirli bir kitleye hitap etmek adına blog yazabileceğiniz gibi, blog yazarlığı yaparak para kazanma şansınızda bulunmaktadır. Yazdığınız yazılar üzerinden, takipçi sayınıza göre reklam alabilir ve bu durumu işiniz haline bile getirebilirsiniz.
Blog açmak isteyen kişiler ücretli olup olmadığı hakkında kafa karışıklığı yaşamaktadır. Ücretsiz blog açma şansınız olduğu gibi, ücretli birçok blog da bulunmaktadır. Ücretsiz bloglar da çeşitli kısıtlamalar ve bazı prosedürler bulunmaktadır. Ücretli blog tercih edecek kişiler ise alan adı ve site tasarımı gibi bazı özel seçenekleri blogların da kullanabilirler.

İyi Bir Blok Yazarı Olmak İsteyenler İçin Önemli Bazı Noktalar

Günümüzde blog sahibi olmak çok kolay bir hal almıştır. İnternet ortamında bulabileceğiniz ücretli ve ücretsiz birçok yazılım sayesinde çok kısa sürelerde kendi blogunuzu oluşturabilirsiniz. Asıl iş blogunuzu kurduktan sonra başlamaktadır. Blogu kendiniz için değilde, insanlar tarafından takip edilmek amacı ile yazacaksanız en önem vermeniz gereken nokta içerik seçimi olmalıdır.

[Resim: blog3.jpg]

 İçerik seçimine gerekli özeni göstermemeniz halinde beklediğiniz ziyaretçi sayısına ulaşmanız çok zor olacaktır.
Özellikle yeni başlayan ve orta dereceli blog yazarlarının içerik seçimi sırasında dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Kopya ve Alıntı İçerik Kullanmamak

Blog yazarlığı kolay bir iş gibi gözükse de, bu işi yapmaya başlayan kişiler tarafından kolay bir iş olmadığı anlaşılmaktadır. Blog yazarları, içerik üretmekte zorlanıp yayınladıkları yazılar arasında uzun zaman olmaması adına kimi zaman alıntı içerik kullanma yolunu seçebilir. Fakat bu yolu seçmek çoğu zaman blogunuzun sonunu getirmeniz anlamına gelmektedir. Çünkü okurlarınız için içeriğin gerçek sahibine ulaşmak hiçte zor olmayacaktır.

Eğlenceli ve Samimi Yazılar Yazmak

Eğer teknik yazı yazmak hakkında bilgi sahibi değilseniz, blogunuz da kullanacağınız yazı dilinin eğlenceli ve samimi olması okuyucular tarafından daha fazla ilgi görecektir. Konuya uygun olması halinde çoğu okuyucu sıcak, samimi, eğlenceli ve kimi zaman ufak espriler serpiştirilmiş yazılar okumaktan memnun olurlar. Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise doğru dozu ayarlamanız olacaktır. Doğru dozu yakalayamadığınız taktirde okuyucular tarafından rahatsız edici bulunabilir ve blogunuzu riske atabilirsiniz.

Blogunuz da Kimin İçin Yazıyorsunuz ?

Yazdıklarınızın okunmasını istiyorsanız hedef kitlenizin kimler olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Onlarla iletişim kurmak istiyorsanız ve beğenilmek istiyorsanız neyi sevip, neyi sevmediklerini dikkate almanız gerekmektedir.

[Resim: blog4.png]


Uzmanlık Alanları Belirleyin
Konuları genel olarak ele almak yerine dar bir alanla sınırlamanız sizin için iyi bir karar olacaktır. Çünkü blog yazarken, ne kadar fazla konudan bahsederseniz içeriğini de o kadar yüzeysel bir hal alacaktır. Ama konuyu daralttıkça okuyucuyu daha fazla tatmin edip rekabetin daha az olduğu bu kulvarda varlığınızı daha rahat sürdürebilirsiniz.

Okuyucularınıza Saygı Duyun

Blogunu önemseyen her yazar, okuyucularını da önemsemelidir. Üretebileceğiniz kadar yeni içerik üretip, haftada en az bir içerik yazacak konuma gelmeyi hedef almalısınız. Ne kadar sık yeni içerik paylaşımı yaparsanız blogunuz o kadar ciddiye alınır. Okuyucuları geçiştirmek adına baştan savma içerikler yayınlamaktan kaçınmalısınız. Unutulmamalıdır ki kötü bir içerik yüzünden kaybedeceğiniz okuyucuları geri kazanmak hiçte kolay olmayacaktır.

Yazarken Eğlenmeyi Öğrenin

Blogunuzu ister kendiniz için yazın, isterseniz belirli hedef kitlesine hitap edin içerik yazarken eğlenmek zorundasınız. Blok yazıları, okuyucularınız ile aranızdaki en önemli bağdır. Eğer siz yazarken keyif alıyorsanız okuyucuda yazınızdan keyif alacaktır. Fakat yazarken eğlenmiyor ve keyif alamıyorsanız belkide yanlış yoldasınız demektir.
[Resim: blog5.jpg]

Blog Çeşitleri Nelerdir ?

Bloglar, günümüz dünyasında olmazsa olmaz bir hal almış ve hemen hemen her konu hakkında blog yazıları yazılmaya başlanmıştır. Bu durum bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmasının yanı sıra bilgi kirliliği oluşmasına da neden olmaktadır. Blog çeşitlerini dört başlık altında inceleyebiliriz.

-Kişisel Blog : İnternet üzerinden, kişilerin kendisi tarafından oluşturulan, genel yada belli bir odak noktası olan blog türüdür. Genellikle blog yazarlarının ismi yada takma adlarını alırlar. Yazarın kendi hakkında anlattıklarının yanında, gündem konularını da kendi tarzı ile anlattıkları ortamlardır. Bu blog çeşidi, yazarken teknik bilgi sahibi olmayan kişilerin bile kolaylıkla sayfalarını düzenleyebileceği yapıdadır. Bu alan kişilerin günlük hayatını ve yaşadıklarını paylaşmasını sağlayan ve bloglar arasında en yaygın kullanılan türdür. Kişisel blog kullanımı, son dönemlerde ciddi bir artış göstermektedir.

-Temasal Blog : Belirli bir alanda ve belirli bir konuda uzman kişiler tarafından yazılan blog türüdür. Politika, yemek, İnternet, ekonomi, tasarım, pazarlama, programlama, fotoğraf ve benzeri konular hakkında odaklanmış blog yazıları bulunmaktadır. Bu konular arasında en fazla dikkati yemek ve blogger konuları çekmektedir.

-Topluluk Blogları : üyelik sistemi bulunan ve sadece üye olan kişilerin yazdıkları gönderiler ile oluşan blog türüdür. Komünite adı verilen bu sistemde, blogların çoğu kendi sunucularında bulunan blog yazılımı kullanmaktadır.
-Kurumsal Blog : Şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyuruları halka ilettikleri blog türüdür. Bu blog türü dünya ve iş hayatında büyük bir ivme kazanmıştır. Ülkemizde ise az sayıda şirket bloglarını hizmete açmaya başlamıştır. Kurumsal blog sayesinde şirketler, muhatapları ile daha samimi bir iletişim kurmuş olur.

Blogların Popüler Olmasının Nedenleri

Kişilere belirli standartlar içinde, istedikleri her şeyi yazma olanağı sağlayan blog yazarlığı her geçen gün ciddi bir artış göstermektedir. Blogların popüler olmasının bazı nedenleri bulunmaktadır.

*Ücretsiz yada ufak bir ücret karşılığında blog açılabilir.
*Teknik bir dil kullanma şartı yoktur.
*Bilgisayar kullanma konusunda uzmanlaşmış olmanız gerekmemektedir.
*Kullanıcıların gönderilerini anlık olarak takip edebilme.
*Yazılacak içeriklerin kişisel olarak belirlenebilir ve değiştirebilir olması.
[Resim: imza.png][-]
Etiket
blog tüm nedir ? hakkında bilgiler

Hızlı Menü: