Tüm Üyelere ve Ziyaretçilere Forumda İyi Vakit Geçirmelerini Dileriz.
Tüm Paylaşımlarla, İsteklerinizle , Sorularınızla Daima Yanınızdayız.

Backlink Nedir? Backlink Hakkında Tüm Bilgiler

Konu Sahibi: Morningstar, Kategori: Backlink, 0 Yorum, 254 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yönetici
Yönetici
*******
348
Mesajlar
347
Konular
0
Rep Puanı
05-04-2020, Saat: 01:17 (Son Düzenleme: 05-04-2020, Saat: 01:21, Düzenleyen: Morningstar.)
#1
Backlink Nedir? Backlink Hakkında Tüm Bilgiler

Bir web sitenin sayfa içeriği ile ilgili olarak başka bir site linkini kullanması veya yönlendirmesi backlink olarak tanımlanır. Backlinkler, Seo çalışmaları kapsamında yer alır. Sayfa içeriğinde metin, resim, video veya direk link paylaşımın da bulunmaktadır. Bu durumda bağlantı yoluyla kullanılan tüm diğer site içerikleri backlink tanımına girmektedir. Backlinkler genel olarak giriş ve çıkış olarak ikiye ayrılmaktadır.
Backlinkler doğal olarak yapılmalıdır. Sayfa içerisinde bulunan bağlantılar kaliteli ve güçlü olursa arama motorları algoritması siteyi o kadar kaliteli olarak çözümleyecektir. Backlink yöntemi belirleyerek arama motorlarında üst sıralarda yer almak hedeflenir. Bu yüzden arama motorları yaptırımlarına uğramadan çalışmalar yürütülmelidir. Bu da algoritmalara mümkün olduğunca dönüş linklerinin doğal olduğuna inandırmak olarak açıklanabilir.

[Resim: backlink1.png]

Doğru Backlik Nasıl Yapılır?

Backlink, Seo çalışmalarının büyük bir parçasını oluşturmaktadır. Etiketler, metin bağlantıları veya sadece URL yapısını paylaşarak gerçekleşir. Burada bu bağlantı yollarının yapay veya kalitesiz bağlantılar olması durumunda tüm çalışmalar boşa gidecek demektir. Backlinkler Do follow ve No Follow olmak üzere iki şekilde incelenir.

No follow backlinkleri, link paylaşımına izin vermeyen link türleridir. Burada yapacağınız bağlantı yolu geçersiz olacak, sayfa yönlendirmesinde bulunamayacaksınız demektir. Burada kapalı backlinklerin çalışmayacağı anlamı çıkarılmamalıdır. Arama motorları algoritması farklılık gösterebilir. Google No backlinke izin vermezken Yahoo veya Yandex aramalarında Seo’ya katkı sağlar. PR çalışmaları konusunda etkisi olmaz demek yanlış olur. İndex yapısına izin vermeyen linkler PR çalışmasını olumsuz etkilemektedir. İndex yapısı ve backlink bu yüzden oldukça karıştırılmaktadır. İlerleyen bölümlerde detaylı bilgi verilecektir.

[Resim: backlink2.png]

Do follow backlinkleri ise paylaşıma açık geri dönüş linkleridir. Takip edilebilir yapıdadır. Pagerank’ta yüksek puanlar almak için gerçekleştirilir. Google arama motorları içerisinde en kapsamlı link yapısına sahip olan platformdur. Bu yüzden site değerlendirmeleri mümkün olduğunca olumlu geri dönüş sağlanmalı ve kullanıcı memnuniyeti sağlanmalıdır. Bu durumda geliştirmiş olduğu algoritmalar sayesinde siteleri değerlendirmekte ve bu siteleri kullanıcılara öneri olarak üst sıralarda sunmaktadır. Do follow backlink ise puanı yüksek olan bir sitenin küçük bir siteye referans olmasıyla gerçekleşmektedir. Tabi bu durum bu şekilde yapay olarak görünmekte ve Seo çalışmaları olumlu sonuç vermemektedir. Do follow backlinklerinin doğal işleyişi olması gerekir. Bu durumda Seo amacına ulaşır.
Genel hatlarıyla; No follow ve Do follow URL yapısına eklenen komutlar aracılığıyla sağlanmaktadır. Seo uzmanlarından bu konuda bilgi ve görüş alınabilir. Değerlendirme sonucunda No follow backlinleri sitenin PR çalışmalarını etkiler sonucu oldukça yanlış bir çıkarım olur. Dofollow backlinkleri yoğun kullanımı veya kalitesiz link kullanımı arama Pagerank puanın düşmesine neden olur.

Backlink Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Backlink çalışmaları her web sitesinin belirleyeceği yöntemler ile farklılık gösterebilir. Kısa sürede PR çalışmalarında tepe noktasına ulaşmak
isteyen siteler olabileceği gibi bu süreci uzun vadelere yayarak gerçekleştiren siteler de olabilir. Veya yapay linkler ile hit kazanılmasını sağlayan sitelere olabileceği gibi doğal Seo çalışmalarında bulunmak isteyen siteler de olabilmektedir. Bu farklılıkların oluşmasının temeli farklı stratejiler belirlemiş olmalarıdır.

[Resim: backlink3.png]

Seo çalışmaları uzun ve kapsamlı işlemler bütünüdür. Bu yüzden alınan sonucun olumlu geri dönüşün sağlaması için biraz zaman gerekmektedir. İşlemler bütünü olarak site içeriği, kullanılan link yapısı ve nihayet Pagerank puanından oluşmaktadır. Bunlar ne kadar güçlü ve kaliteli olursa sitenin arama motorları tarafından olumlu değerlendirilmesi o kadar hızlı olur.

Doğru ve güncel backlinler kullanmak oldukça önem taşımaktadır. Backlink yapısı ister paylaşımlı linkler olsun paylaşıma kapalı linkler olsun her ikisi de Google tarafından değerlendirme aşamasına sokulur. Nofollow backlinkler yapısı itibari ile paylaşılmaz. Fakat bu durum site için olumsuz bir durum demek değildir. Eğer sürekli Do follow backlinkleri kullanımda olursa algoritma bunu sahte Seo olarak
algılayacak ve puan düşürme yoluna gidecektir. Bu durumda No follow backlinkleri bot hesap olarak görülmemek için gerekli faktörler
arasındadır.

Do follow backlinklerini doğru bir şekilde kullanmak gerekir. Bu yüzden sosyal medya platformları oldukça tercih edilmektedir. Fakat siteden siteye de link paylaşımı söz konusu olduğu için backlink paylaşmadan önce link alınacak sitenin kalitesi, güncelliği veya site ile alaka
durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda şu şekilde sonuç çıkarmak mümkündür;

• Kullanılan site linkinin bağlantı yolunu kullanan ziyaretçi oranları
• Sitenin sürekli güncelliğini koruması
• Link satışının olmadığı veya satışın gözle görünür şekilde olmaması
• Linki alınan sitenin taklit veya kopya içerikler barındırmaması
• Google tarafından engellenmemiş linkler olması
• Backlink alınan sitenin yasa dışı faaliyetlerde bulunup bulunmadığı
• Alınan linkin ziyaretçi giriş çıkışı ile yapay bir izlenim vermemesi
• Backlinkin alındığı site ile sizin sitenizin içerik yapısının benzer olması.

Backlinklerin yapısını belirleyen unsurlar yukarıda ki gibi sıralanabilir. Bu sonuçlar deneyimler sonucu oluşmuştur. Kesinlik arz etmez. Fakat genel itibari ile başarılı bir çalışma için izlenecek bir yol olarak tercih edilebilir.

Backlink Nasıl Oluşturulur?

Backlinkler genel itibari ile siteden siteye veya sosyal medya platformlarından siteye doğru gerçekleşmektedir. Neredeyse bir döngü şematiği gibi hareket etmektedir. Bu yüzden iki sitenin birbirlerinin linkini paylaşması fark edilebilir bir durumdur. Bu durumda backlink yapmak için farklı alternatifler geliştirilmiştir.

İmleme siteleri için backlinklerin temeli denilebilir. Birçok siteden oluşmaktadır. Konu hakkında tanıtım yapıp içerik olarak link kullanan sitelerdir. Ya da birçok kişinin güncel olayları tartıştığı ve link paylaşımında bulundukları mecralar olarak tanıtılabilir. Bu konuda en büyük imleme sitesi Facebook olarak ele alınabilir. Facebook ‘da paylaşım içerisine yerleştirilen linkler ile oldukça Seo çalışması yapılmaktadır. Forumlar da bu konuda örnek olarak gösterilebilir.

[Resim: backlink5.jpg]

Lokasyon bilgileri de backlinkler için oldukça kullanışlıdır. Web siteleri bulunduğunuz konum itibari ile öneri olarak sunulur. Günümüz arama motorlarında oldukça kullanılmaktadır. Yerel arama sonuçlarında öneri olarak çevresinde arama ile alakalı en yakın siteler sunulmaktadır. Lokal dizinler Seo için oldukça kullanışlıdır.

Site içeriği olarak daha farklı alternatifler de sunulabilir. Burada en çok tercih edilen ve kullanılan yöntemler üzerinde durulmaktadır. Bir diğer alternatif olarak blog sitelerinden de faydalanılabilir. Blog içerisine yerleştirilen etiket veya URL’de oldukça kullanılmaktadır.

Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Seo çalışmalarının sonuçlandırma işlemidir. Backlink kullanımı başarılı ise Seo da başarılı olmuş demektir. Bu yüzden backlinkerin analizinden başlayarak değerlendirme sürecine girilir. Backlinklerin analizi rakip sitelerin durumunu görmektir. Bu da piyasa içinde sitenizin yerini görmeniz demektir.

[Resim: backlink6.jpg]

Bu analiz genel itibari ile backlink testi yapan kurumlar aracılığı ile yapılmaktadır. Ücretli veya ücretsiz olarak hizmet sunabilir. Sitenize dışarıdan gelen bağlantıları, bu bağlantıların takibi ve durumu gibi faktörler derlenerek gerçekleşmektedir. Analiz için gerekli olan unsurlar şu şekilde sıralanabilir;

• Site içinde veya site dışında gerçekleşen backlinklerin analizi
• Arama motorlarına uygun olmalı, özellikle Google tarafından oluşturulan son protokolleri sağlamalı
• Rekabet analizini hem içerik olarak hem de piyasa içinde ki konumu olarak yapabilmeli
• Anahtar kelime kullanımı

Yukarıda sıralanan şartlar doğrultusunda oluşturulmuş siteler mevcuttur. Analiz için hizmet veren birçok site vardır. Ücretli siteler daha kapsamlı hizmet vermesine rağmen, ücretsiz siteler yukarıda oluşturulmuş şartları sağlamaktadır. Tercih kullanıcılara bırakılmıştır. Ücretiz analiz araçları genel itibari ile kullanıcıya temel analiz verilerini sunmaktadır. Yapmanız gereken iyileştirmeleri ve değiştirmeler hakkında öneri sunmaktadır.
[Resim: imza.png][-]
Etiket
tüm nedir? backlink hakkında bilgiler

Hızlı Menü: