Tüm Üyelere ve Ziyaretçilere Forumda İyi Vakit Geçirmelerini Dileriz.
Tüm Paylaşımlarla, İsteklerinizle , Sorularınızla Daima Yanınızdayız.

Bilgisayar Harici Bileşenleri Nelerdir?

Konu Sahibi: Morningstar, Kategori: Harici Bileşenler, 0 Yorum, 410 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yönetici
Yönetici
*******
348
Mesajlar
347
Konular
0
Rep Puanı
Bug  02-02-2020, Saat: 14:16 (Son Düzenleme: 02-02-2020, Saat: 14:23, Düzenleyen: Morningstar.)
#1
Bilgisayar Harici  Bileşenleri Nelerdir?
Bilgisayar tek başına bir aygıt yada cihaz değildir. Bilgisayar bir kaç bileşenden oluşan bir cihazdır. Bilgisayarı oluşturan bileşenleri de iki aşamada incelemek mümkündür Bunlar harici bileşenler ve dahili bileşenler olmak üzere iki grupta incelenebilir.

Harici Bileşenler

Harici bileşenler bilgisayarın dış kısmında bulunan ve dışardan görülen bileşenleridir.

Giriş Aygıtları

 1. Tuştakımı (Klavye)
  Klavye, üzerinde harflerin yanı sıra rakam ve semboller bulunan, bilgisayara komut vermemizi sağlayan, dahili değil harici bir donanımdır. Bilgisayar, temel olarak klavye sayesinde komuta edilir. ... Klavyenin işlevinden bahsettik. Klavye, içinde basit bir mikroişlemci ve bellek bulundurur.
 2. Fare (bilgisayar)
  Fare (İngilizcesi mouse), genellikle avuç içinde tutulan, hareketleri bilgisayar ekranındaki imlecin hareketlerini kontrol eden, bilgi giriş aygıtı. Fare modeline göre üzerinde bir veya daha fazla sayıda tuş ve tekerlek bulunabilir.
 3. Webcam · Mikrofon
  Web Camera veya kısaltılmışı Webcam, bilgisayarlara USB girişleri üzerinden bağlanan video aygıtıdır. ... Bilindiği gibi dizüstü veya laptoplarda zaten kamera mevcut. Masaüstü bilgisayar için sonradan takılan bir donanımdır. İlk kez 1991 yılında Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümünde geliştirilmiştir.
 4. Tarayıcı
  Tarayıcılar fotoğraf, grafik ve düz yazıları okuyup bilgisayara aktaran aygıtlardır. Bilgisayara aktarılan resim ve grafikler üzerinde değişiklik yapılabilmektedir. Düz yazılar ise kelime işlem programları(OCR optik karakter tanıma programı) ile değiştirilebilmektedir.Tarayıcıların masa üstü tipi olduğu gibi el ile tarama yapmayı gerektiren el tipi tarayıcılar da vardır. Tarayıcılar bilgisayara ya SCSI bir kartla bağlanmakta ya da yazıcının takıldığı paralel çıkışa bağlanır. Paralel çıkıştan bilgisayara bağlanan tarayıcılar daha ekonomiktir. Bu tip tarayıcılarda ayrıca yazıcılar için bir çıkış bulunmaktadır.
 5. Joystick
  Joystick Kol ve Joystick Oyunları Joystick, bilgisayarınıza bağlayarak işaretleyiciyi kontrol etmeye yardımcı olan harici donanımdır. Joystick yardımıyla bilgisayar veya konsol üzerindeki işaretleyici, karakter veya makineler kontrol edilebilmektedir.
 Çıkış Aygıtları
 1. Monitor
  Monitör, görüntü sergilemek için kullanılan elektronik ya da elektro-mekanik aygıtların genel adıdır. Monitör, başta televizyon ve bilgisayar olmak üzere birçok elektronik cihazın en önemli çıktı aygıtıdır. ... Monitörle bilgisayar arasındaki iletişimi ekran kartı sağlar.
 2. Yazıcı
  Yazıcı, elektronik ortamdaki grafik ya da metinleri bir kağıt üzerine işleyen alettir. Çoğu yazıcı bilgisayara yazıcı kablosu, USB veya RJ45 ile bağlanır. Bazı yazıcılar direkt olarak hafıza kartından, fotoğraf makinesinden ve tarayıcıdan çıktı alabilirler
 3. Hoparlör
  Hoparlör bilgisayarın önemli donanımlarından birisidir. ... Hoparlör sayesinde bilgisayarlar içerisindeki sesler duyulur. Ses yayımını sağlayan bir bilgisayar bileşenidir.
 Depolama Aygıtları
 1. CD-RW
  CD-R sürücüsü, CD-R disklerine bilgi depolamak için kullanılır. CD-RW (Writable Okunabilir/Yazılabilir Kompakt Disk – Compact Disc Readable): Üzerine kaydedilen veri pek çok kere değiştirilebilir. CD-RW sürücüsü, CD-RW disklerine bilgi depolamak için kullanılır
 2. DVD+RW
  Cd – Dvd RW Nedir ? Optik okuyucu olarak ta bilinirler. ... DVD ile CD arasındaki fark ise kapasite farkıdır. Bir cdye 700 mb. veri yazılabiliyorken bir dvdye 4.7 GB veri yazılabilir
 3. Disket
  Disket, (Floppy disk) bilgisayardaki bilgiyi taşımak için kullanılan, üzerine demir oksit kaplanmış bir plastik diskin yine plastik bir kap içerisine yerleştirilmesiyle oluşturulmuş manyetik veri saklama ortamı.
 4. SD kart
  SD kart. SD Memory Card ("Secure Digital Memory Card" in kısaltmasıdır. ... SecureDigital kartları 2001 yılında SanDisk tarafından, daha eski bir standart olan MMC kartının geliştirilmesiyle ortaya çıkmıştır.
 5. USB bellek aygıtı
 1. Flash Bellek veya USB Flash Bellek, içerisinde belli oranda veriyi taşıyabilen ve istediğiniz herhangi bir aygıt üzerinde hemen takarak çalıştırabileceğiniz taşınabilir depolama aygıtlarıdır. ... Bilgisayarlara ve diğer oynatıcı özelliği sahip olan tüm sürücülere USB portları aracılığıyla bağlanarak çalıştırılmaktadır.
[Resim: imza.png][-]
Etiket
bileşenleri harici nelerdir? bilgisayar

Hızlı Menü: