Tüm Üyelere ve Ziyaretçilere Forumda İyi Vakit Geçirmelerini Dileriz.
Tüm Paylaşımlarla, İsteklerinizle , Sorularınızla Daima Yanınızdayız.

Android Nedir? Android Hakkında Tüm Bilgiler

Konu Sahibi: Morningstar, Kategori: Android, 0 Yorum, 217 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yönetici
Yönetici
*******
348
Mesajlar
347
Konular
0
Rep Puanı
05-04-2020, Saat: 00:08 (Son Düzenleme: 05-04-2020, Saat: 00:11, Düzenleyen: Morningstar.)
#1
Android Nedir? Android Hakkında Tüm Bilgiler

Android; Google şirketi tarafından oluşturulmuş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Telefonlarda, tabletlerde, yeni nesil televizyonlarda; tüketicilerin kullanımına sunulmuştur. Cihazın donanım özelliklerine bağlı olarak sürekli güncellenir ve yeni özellikleriyle hizmet vermeye devam etmektedir. Android sistemleri başlangıç olarak telefonlar için kodlanmış, kullanım alanın artmasıyla beraber birçok ürüne uyarlanmıştır.

[Resim: android1.jpg]

Zaman içerisinde geliştirilen ve birçok özelliği bünyesinde barındıran android sistemleri hayatımızı oldukça kolaylaştırmıştır. Neredeyse her türlü ihtiyaç için uygulama yazılmaya başlanmış böylelikle kullanıcılar, internetin karmaşık yapısına maruz kalmadan istediği bilgiye ve kullanıma erişmiş olmaktadır. Açık kaynak kodlu olması sebebiyle, birçok yazılımcı tarafından uygulama geliştirilmekte ve kullanıcılara sunulmaktadır. Google tarafından sunulan hizmetler kapsamında birçok uygulamayı çalıştırabilir. Fakat bu durum bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Yazının ilerleyen bölümlerinde, güvenlik sorunlarına değinilecektir.

Android İşletim Sistemleri Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Android sistemleri; tüm elektronik cihazlarda kullanılabilir tanımı yapılsa, yanlış bir tanım olmaz. Başlangıçta sadece telefon, tablet gibi cihazlar için üretilmiş olsa da zaman içerisinde birçok cihazda kullanımı mümkün olmuştur. Televizyonlar, saatler veya her sabah bizi uyandıran çalar saatler bile android sistemleri ile akıllı cihazlar haline gelmiştir.

[Resim: android2.jpg]

Android'in temel kullanım amacı insan hayatını kolaylaştırmak ve teknolojik gelişmelere hızlı uyum sağlamasını gerçekleştirmek olarak açıklanabilir. Bu yüzden basit kodlamalar ile ev aletlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Artık sadece birkaç komut ile manüel olarak çalışan cihazlar, kodlar sayesinde insan faktörünü dışlayarak aldığı komutlar aracılığıyla çalışmaktadır. Hatta yeni nesil ürünler kapsamında olan akıllı ev sistemleri; tek bir tuş yardımıyla evin durumu hakkında bilgi vermekte olası istenmeyen durumlarda kullanıcılarına bilgi vermektedir. Görüldüğü üzere android sistemlerinin kullanım alanı hakkında kesin konuşmak doğru bir varsayım olmaz.

Android İşletim Sistemi Nasıl Çalışır?

Android sistemleri; Linux tabanlı bir işletim sistemidir.  Bilgisayar ortamında hazırlanan kodlar mobil cihazlar için uyumlu hale getirilir. Android işletim sistemlerine uygun kod yazmak için programlar geliştirilmiştir. Bu programlar kodlama dilleri ile çalışmakta ve program içerisinde bulunan kütüphane yardımıyla kod yazılmasına imkân vermektedir. Android sistemleri için, C/C++ kütüphaneleri kullanılabilir.

Android sistemlerini anlamak ve android için kod yazmak istiyorsanız birçok program ile kod yazmak mümkündür. Fakat kodlama dilleri programlara göre değişmekte ve bazen oldukça sıkıcı olmasıyla daha yolun başında vazgeçilmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden önce hangi programlama dilini öğrenmeyi istiyorsunuz ve ne işinize yarayacak, buna kara vermeniz gerekmektedir.

[Resim: android3.jpg]

Android işletim sistemleri donanım ihtiyaçları olarak; ram belleğine, işlemciye ve harici depolama belleğine ihtiyaç duymaktadır. Android sistemleri yüksek derecede ram belliğine ihtiyaç duyan bir işletim sistemidir. Sebebi ise işletim sistemi için gerekli tüm uygulamalar ram bellekte tutulur. Bu durum, ilerleyen zamanlarda cihaz için yavaşlama meydana getirir. Yani cihazın performansını; android işletim sistemlerinde ram bellek ile belirlenmektedir.

Android sistemlerinde, uygulamalar sürekli olarak arka planda çalışmaktadır. Bu durum yoğun bellek kullanımı anlamına gelmektedir. Ram belleğinin yoğun kullanılma sebebi ise pil gücünden tasarruf sağlamaktır. Ram bellek sürekli arka planda güç tüketmektedir. Atıl durum da olan ram ise hiçbir işe yaramayacak ve cihazın uygulama çalıştırma sırasında daha fazla güç tüketmesi anlamına gelmekteydi. Bu durumu ortadan kaldırmak için ise ram bellekleri arttırılmış ve cihaz performansını korumaya çalışılmıştır.

Android İşletim Sistemi Avantajları

Android sitemleri açık kaynak kodlu olması sebebiyle sürekli içerik üretilebilen bir platformdur. Bu yüzden uygulama tercihleri konusunda kesinlikle sıkıntı yaşamazsınız. Uygulamalar; Play Store, Get Jar ve donanım sağlayıcı markaların mağazalarında bulunur. Burada sunulan ürünler ücretli ve ücretsiz olarak bulunmaktadır. Android sisteminin en güzel özelliği arasında sayılabilecek bir hizmettir. Açık kaynak kodlu olması sebebiyle mağaza kısıtlamasına uğramazsınız.  Binlerce içerik ve uygulama ile onlarca android ürünün bulunduğu platformlardan faydalanabilirsiniz.

Kullanışlı ara yüzü ile kullanıcının kafasına karıştırmaz, oldukça basit ve sade bir ara yüze sahiptir. Başlangıç ekranı ve uygulama ekranı, kullanıcının tercihine göre tasarlanabilir özellikte sunulmuştur. Ekran içerisinde gereksiz bulduğunuz ayrıntıları kaldırabilir veya widget ekleyebilirsiniz. Ekran temaları ise oldukça zengin tutulmaya çalışılmıştır. Uygulama mağazalarından dilediğiniz temayı indirebilir ve kullanabilirsiniz.

[Resim: android3.jpg]

Android sistemleri yükselen sürümleri ile sürekli güncellenmektedir. Bu da kullanıcılar için daha fazla özellik demektir. 2008 yılında ortaya çıkmasına rağmen, sekiz farklı sürüm ile güncelleme yapmıştır. Kullanıcı sorunlarını ortadan kaldırmak ve daha fazla özellik sunmak için kendisini geliştirmeye devam etmektedir.
Cihaz donanım özelliklerine bağlı olarak; yüksek derecede görüntü kalitesi, yüksek performans, hızlı uygulama çalıştırma, hızlı dosya transferi veya hızlı şarj gibi birçok özelliği desteklemektedir. Ayrıca Google hizmet sağlayıcıların sunmuş olduğu, gmail bilgileri ile bulut depolama alanı, rehber hizmetleri veya harita yardımlarıyla birçok uzak kullanım fonksiyonu aktif hale gelmiştir.

Android İşletim Sistemleri Dezavantajları

Android sistemleri sürekli güncellenmekte ve yeni sürümleri kullanıcıya sunmaktadır. Bu durum kullanıcılara ek özellikler sunmuş olsa da bazı uygulamalar için dezavantajlı bir durum oluşturmaktadır. Mobil uygulama geliştiriciler veya Google mevcut sürüm yapısına uygun uygulamalar geliştirmektedir. Yükselen sürüm ile birlikte, eski versiyonlarda ki uygulamaların da optimize edilmesi yani yeni sürüm ile uyumlu hale getirilmesi gerekir. Bu da mobil uygulama geliştiricileri için ek maliyet veya daha fazla çalışma demektir. Optimize edilmeyen uygulamalar ise sürümlerde hata verecek veya hiç çalışmayacaktır. Bu durumda kullanıcılar için sorun demektir.

[Resim: android4.jpg]

Sürümlerin sürekli yükselmesine bağlı olarak cihaz özellikleri de etkilenmektedir. Cihazın işlemci, ram bellek kapasitesi veya depolama alanı gibi özellikleri mevcut sürümü desteklemeyebilir. Bu da cihazın sürüm için uygun olmadığı anlamına gelmektedir. Eski versiyonda ki uygulamalara, geliştirici desteği sağlanmaz bu da artık cihazın istenen şekilde kullanılmasına imkân vermemektedir. Android sistemleri sürekli kendisini geliştiren bir yapıya sahiptir. Bu yüzden uygulamalar ve lisans bilgileri sürekli güncellenmektedir.  Güncellemeleri alamayan veya gerçekleştirilmesi mümkün olmayan cihazlar, kullanım dışı kalır.

Diğer bir dezavantaj ise android işletim sisteminin açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olmasıdır. Uygulama geliştiriciler için veya mağazada sayısız uygulamaya erişebilen kullanıcılar için oldukça avantajlı bir durum olsa da aslında birçok güvenlik sorununu beraberinde getirmektedir. Mobil yazılım geliştiriciler için herhangi bir ölçüt bulunmamaktadır. Bu durum da herkes mobil uygulama oluşturabilir. Bu da arkasından şu soruyu getirmektedir. Mağazada ki uygulamalar ne kadar güvenli, zararlı yazılıma maruz kalınır mı veya cihaz için ne gibi sorunlara yol açar gibi soru işaretleri oluşturmaktadır.  Bu durumda kullanıcılar için koruma programları ve ön sertifika protokolleri gibi önlemler alınsa da bilinçsiz bir kullanım, istenmeyen sorunlara yol açacağı görülmektedir.

Android Sistemleri Nasıl Güncellenir?

Android sistemleri güncelleme hizmetlerini Google şirketi tarafından sağlanmaktadır. Yükseltme işlemi oldukça kolaydır. Cihazlara gelen bildirim sayesinde veya ayarlar bölümünden gerçekleştirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus; cihazın özellikleri ile güncelleme versiyonunun uyumlu olması gerekir. Güncelleme işlemi birçok alanda gerçekleştirilebilir. Uygulama optimizasyonu, güvenlik güncellemeleri veya sürüm yükseltme gibi birçok hizmet ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Güncelleme sırasında yeterli alan yok veya güncelleme indirilemedi gibi uyarılar alındığında, hataların düzeltilip tekrar güncelleme işlemine geri dönülmesi gerekir. Eğer güncellemeleri otomatik almayı istiyorsanız cihaz için gerekli onayları verdikten sonra arka planda güncellemeler gerçekleşecektir. Güncellemeler cihazı yeniden başlattığınız anda aktif hale gelir.
[Resim: imza.png]


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Android Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır? Morningstar 0 634 02-02-2020, Saat: 23:09
Son Yorum: Morningstar


[-]
Etiket
tüm nedir? android hakkında bilgiler

Hızlı Menü: