Tüm Üyelere ve Ziyaretçilere Forumda İyi Vakit Geçirmelerini Dileriz.
Tüm Paylaşımlarla, İsteklerinizle , Sorularınızla Daima Yanınızdayız.

Adwords Nedir? Adwords Hakkında Tüm Bilgiler

Konu Sahibi: Morningstar, Kategori: Adwords , 0 Yorum, 231 Okunma
BU KONUYU DEĞERLENDİR
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi
Yönetici
Yönetici
*******
348
Mesajlar
347
Konular
0
Rep Puanı
04-04-2020, Saat: 22:31 (Son Düzenleme: 04-04-2020, Saat: 22:43, Düzenleyen: Morningstar.)
#1
Adwords Nedir? Adwords Hakkında Tüm Bilgiler

Google Adwords yani günümüzde bilinen ismi ile Google Ads işletmeler için özel olarak tasarlanmış bir reklamcılık faaliyetidir. Kullanıcıların daha önce gerçekleştirmiş olduğu kelime sorgulamaları dikkate alınarak üretilmiştir. Arama motorları, farklı algoritmalar geliştirerek arama ile alakalı sonuçların görüntülenmesi için çalışmalar yapar. Arama motorları arasında en çok bilinenlerden olan Google da Adwords'ü geliştirerek bir reklam modeli oluşturmuştur. 

[Resim: adwords4.jpg]

Google Adwords, metinleri kullanarak bir reklam oluşturmaktadır. Google Adwords aracılığı ile bir reklam sunmak istiyorsanız belirli çerçeveler içerisinde satırlar kullanarak reklam faaliyetini gerçekleştirebilirsiniz. Adwords kullanırken öncelikli olarak kullanacağınız başlığın aramayı gerçekleştiren kitle tarafından dikkate değer olması şartı aranmaktadır. Başlık kullanımından sonra vermiş olduğunuz reklam ile alakalı satırları girersiniz ve site alan adını da ekleyerek reklam faaliyetini gerçekleştirmiş olursunuz. 

[Resim: adwords5.jpg]

Google Adwords kullanıldığı zaman önemli olan kriter bu reklamın başkaları tarafından görüntülenmesidir. Reklamı oluşturduktan sonra ücret ödemeniz için reklamınızın hedef kitle tarafından görüntülenmesi gerekmektedir. Google Adwords kullanılarak oluşturulan reklamlar için ödeyeceğiniz ücret girmiş olduğunuz anahtar kelimelere göre değişim göstermektedir. Yoğun olarak kullanılan anahtar kelimelerin kullanıldığı bir metin oluşturursanız ödeyeceğiniz ücret artacaktır. Ödeyeceğiniz ücretin artış göstermesi de sizinle rakip halinde olan siteler arasından sıyrılarak üst sıralarda yer bulmanızı kolaylaştıracaktır. Yani bu sistemi kısaca açık artırma usulüne benzetmek yanlış olmayacaktır. 

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Google Adwords, reklam bütçenizi doğru bir şekilde kullanarak arama motorlarında ön plana çıkabilmeniz adına oldukça önemlidir. Bu reklam faaliyetini başarılı bir şekilde tamamlamak istiyorsanız öncelikli olarak metinde kullanacağınız kelimelere dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Reklam metni yazarken kullanmış olduğunuz kelimeler ve kelime öbekleri arama motorunda reklam vereceğiniz konu ile alakalı olması gereken kelimelerdir. Bu kelimeleri kullandığınız zaman vermiş olduğunuz reklamın daha fazla kişi tarafından görüntülenme olasılığı yükselir. Örneğin reklam vereceğiniz alan tekstil üzerineyse veya internet üzerinden yemek satışı gerçekleştiriyorsanız "yemek siparişi" ifadesini reklam metniniz içerisinde sıklıkla kullanabilirsiniz. Sitenizi ziyaret etmesini istediğiniz kişiler Google arama motoruna bu ifade veya bu ifadeye benzer kelimeler yazdığı zaman reklamlarınızın görüntülenmesi olasıdır. 

[Resim: adwords3.jpg]

Google Adwords üzerinde reklam metni oluştururken kullanacağınız anahtar kelimelerin sizin sitenizi yansıtacak biçimde olması size oldukça olumlu yansıyacaktır. Sitenizle alakalı olarak oluşturacağınız kelime grupları sayesinde organik trafiğinizde artış yaşanacaktır. 

Google Adwords Üzerinden Reklam Veren Kişiler Aynı Anahtar Kelimeyi Kullanırsa Ne Olur?

Google Adwords, reklam verme işlemini gerçekleştirmek istediğiniz zaman anahtar kelime ve anahtar kelime grubu oluşturmanızı bekler. Oluşturduğunuz bu anahtar kelime grubuna göre belirlenen limitler üzerinden ödeme gerçekleştirirsiniz. Aynı kelimeleri birden fazla kişi kullanırsa bu durumda reklam sıralaması uygulaması devreye girmektedir. Reklam sıralaması ise anahtar kelimelere göre yayınlanmaya layık olan reklamları belirlemede kullanılan bir kriterdir.

[Resim: adwords1.jpg]
Reklam sıralaması; reklam için sunmuş olduğunuz teklif tutarı ve reklama tıklama oranı gibi değerler üzerinden hesaplanmaktadır.  Google Adwords çalıştırılırken reklam veren kişilerin belirlemiş olduğu anahtar kelimeler arasından sayfa ile en alakalı olan kelimeyi seçerek kullanır. Google Adwords için reklamın sıralamaya dahil olup görüntülenebilir olması için en yüksek teklifin sunulmuş olması gerekir ve kalite skorunun belirlenmiş olması gerekir. Adwords bu iki kriter üzerinden değerlendirme yaparak sıralamayı oluşturur.

Sıralamada etkili olan ilk faktör en yüksek teklif, reklam veren kişinin belirlediği anahtar kelimelere göre ödeyeceği limit tutarını belirlemesi ile söz konusu olur. Aynı anahtar kelimeleri kullanmak isteyen reklam verenler arasından en yüksek teklifi sunan kişi sıralamaya dahil edilir. Belirlenen diğer kriter olan kalite skoru ise reklam verene ait olan sitenin aranan kelime ile yakınlığına bağlı olarak belirlenmesidir. Google Adwords, belirlenen kalite puanları üzerinden kullanıcıların işine en çok yarayacak olan sıralamayı yapmaya çabalamaktadır. Bu nedenle bir web sitesinin kalite puanı ne kadar yüksek olursa vermiş olduğu reklamın yayınlanma ihtimali de o doğrultuda artış gösterecektir. Bu iki kriterin birbirleri ile çarpılması sonucu ortaya çıkan puan da rakipler arasındaki sıralamanın oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Tıklama başına ödenecek ücret ise Google'ın oluşturmuş olduğu formül doğrultusunda değişim göstermektedir. 

Ödeyeceğiniz tutar, puanlama sıralaması listesinde sizden sonra gelen kişinin puanı ile kalite skorunuzun bölünmesi sonucunda elde edilir. Elde edilen sonuca 0.01 dolar da eklenir ve ödeyeceğiniz tutar elde edilmiş olur. 

Google Adwords'te Önemli Olan Diğer Hususlar

Google Adwords için önemli olan diğer hususlardan biri ise reklam uzantılarıdır. Reklam uzantıları, reklam vermiş olduğunuz işletme ile alakalı olan bilgileri gösteren özelliklere dayanmaktadır. Örneğin; vermiş olduğunuz reklam ile birlikte iş yeri adresinizin görünmesi, iş yeri telefon numaranız veya mağaza değerlendirmesi gibi hususların bulunması da reklam uzantıları sayesinde söz konusu olmaktadır. 
Google Adwords ile alakalı hususlar hakkında bilgi sahibi olduğunuz zaman reklamlar üzerinden elde edeceğiniz kazançta da artış söz konusu olacaktır. Öncelikli olarak reklamı vermeden önce oluşturduğunuz reklam metninin anahtar kelimeler ile alakalı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Google üzerinden gerçekleştirilen aramalar vermiş olduğunuz reklam ile ne kadar alakalı olursa siteniz üzerinde gerçekleşecek trafik de o doğrultuda artış gösterecektir. 

[Resim: adwords2.jpg]

Google Adwords sistemi, oluşturmuş olduğunuz reklam metninin arama sonuçları ile yüksek oranda alakalı olması durumunda ise sistemi güçlendirerek ödüllendirmeyi benimsemiştir. Ödüllendirme olarak da reklamı üst sıraya çıkarırken daha az ücret almaktadır. Bu yöntemin uygulanmasının temel sebebi ise daha az ücret ödeyerek reklamı üst sıraya çıkarmaktır. Google'ın reklamlardan ücret alabilmesi için performansın yüksek olması gerekmektedir. Bu nedenle anahtar kelimeler ile uyumlu reklam metinleri fazla tık alacağı için Google açısından daha faydalı olmaktadır. 

Google Adwords Sistemi Nasıl Etkin Hale Getirilir?

Google Adwords sistemi vermiş olduğunuz reklamın kaç kişi tarafından görüntülendiği veya kaç kere tıklandığı gibi bilgileri size oldukça açık şekilde sunmaktadır. Sunulan bu bilgiler doğrultusunda reklam için yapmış olduğunuz ödeme ve reklamınızın kaç kere görüntülendiği gibi bilgileri görebilirsiniz. Bu bilgilerin yanı sıra reklamlar sayesinde sitenize ne kadar kişinin geldiğini de görebilme imkanına erişirsiniz. Böylelikle vermiş olduğunuz reklamın web siteniz üzerinde ne kadar etkili olduğunu görürsünüz.

Arama motoru kullanıcıları gerçekleştirmiş oldukları aramalar sonucunda üst sıralarda görmüş oldukları reklamlara daha yüksek oranla tıklar. Google, arama motorunu kullanan kişilerin zorlanmadan ve yanlış sonuçlara ulaşmasını engelleyerek kısa süre içerisinde doğru sonucu yakalayabilmesini sağlar. Bu nedenle arama sonucunda  yüksek oranda alakalı çıkan reklamlar Google tarafından ödüllendirilir ve daha az ücret ödeyerek üst sıralarda yer alır. 
Google Adwords üzerinde yüksek sıralama elde eden reklam verenler kısa süre içerisinde web sitelerine daha fazla kişinin erişmesini sağlar. Web sitesi üzerinde trafik artışını elde eden web site sahipleri ise daha fazla kazanç elde edecek duruma gelir. Google Adwords sıralamasında üst sıralarda yer alabilmeniz için yukarıda sayılan iki kritere dikkat etmelisiniz. Bir anahtar kelime için ödeyeceğiniz üst limiti belirlerken doğru hamleler yapmaya da özen göstermeniz gerekmektedir. Kalite puanınızı yüksek tuttuğunuz süre çerçevesinde reklamlarınız arama sonuçlarında hep üst kısımlarda yer alacaktır ve zamanla bu reklam için ödeyeceğiniz ücret tutarı da azalacaktır.
[Resim: imza.png][-]
Etiket
tüm adwords nedir? hakkında bilgiler

Hızlı Menü: